Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
   

Herb
Łużycka Drużyna Łucznicza

Grupa Historyczna 

MDK Lubań

„ LUBANIACY  KOCHAJĄ ....”  NIEPODLEGŁOŚĆ  !

 

        Na olbrzymim kotylionie umieszczonym na średniowiecznej  Wieży Brackiej w Lubaniu  napis głosi , że  „Lubaniacy  kochają 11 XI ” . I tak jest , i tak było w przeszłości !

Nasza Drużyna  uczciła to Święto Narodowe  -  94 rocznicę Odzyskania Niepodległości  inscenizując walkę  obronną na  historycznych murach  oraz przemarsz do innych obiektów upamiętniających wydarzenia z przeszłości .

 

Fotografie : Łukasz Szeremeta

1 września 2012 roku – ŻAGAŃ – II  Turniej  Łuczniczy

 
Zadań dużo ,teren rozległy .... trzeba było jakoś się podzielić  rolami . Gdy Robert i Szymon  rywalizowali w gronie łuczników o złoty maszkaron
inni rozgrywali partię polowych szachów rycerskich , albo na przykład  poszli na polowanko .... a może na ryby ?? 
Możliwości spędzenia cz
asu wokół   kompleksu zamkowo parkowego w Żaganiu  jest  bardzo  wiele ,aby o tym się przekonać , trzeba tu  przybyć  ! A więc przybywajcie ...... :)

24 sierpnia 2012 roku  -  JAKUBY -  Zgorzelec i  Görlitz

„Jakuby”  stają się coraz bardziej prestiżową imprezą – coraz więcej ludzi uczestniczy w święcie Starego Miasta po obu brzegach Nysy Łużyckiej  / bo granic już  nie widać ..... / a Most Staromiejski  tylko łączy te polskie i niemieckie imprezy w klimacie średniowiecznym - .. i my tam byliśmy i świętowanie zaczęliśmy – a działo się , oj działo ....... 

.


22 lipca 2012 roku  Löbau -  w miasto partnerskie  Lubania .

              W ramach dnia polskiego i lubańskiego  na terenach wystawowych  kwiatów  w Löbau uczestniczyliśmy w prezentacji  atrakcji z Lubania . Na rozległym skwerze   odbył się  pokaz obozu rycerskiego oraz  działania machin oblężniczych  – wszystko   w otoczeniu  kwiatów , drzew i łąk  . Zwiedzając tereny wystawowe  , sami stanowiliśmy barwne atrakcje - obok występów  młodzieżowych  zespołów muzycznych z MDK Lubań  i zespołu folklorystycznego . Był to wyjątkowo miły , wakacyjny dzień !


CZERWIEC 2012

Ten miesiąc obfitował w liczne imprezy plenerowo rekonstrukcyjne z udziałem naszej Drużyny.


Najpierw weszliśmy w atmosferę osiemnastowiecznej Zaręby. Hukiem armat próbowaliśmy odgonić nadciągające chmury, ale udało się tylko rozbić padające krople deszczu na mżawkę. Za to atmosfera była pogodna, radosna, świąteczna – tylu znakomitych gości przybyło do Zaręby.


Tegoroczne obchody Dni Lubania odbywały się 10 dni i w bardzo urozmaiconej formie ukazując ciekawe miejsca, osobowości, placówki. Dla każdego coś dobrego i odpowiedniego!

My, w Dniu ulicy Brackiej, uczestniczyliśmy w inscenizacji historycznej i opowieści jak to „fałszywy” Waldemar, margrabia Brandenburski chciał Lubań sobie podporządkować (poniósł klęskę) i jak klucze w herbie miasta umieszczono.


Następnie, na zakończenie „Lawy” odbył się nasz tradycyjny Turniej Łuczniczy o pierścień Burmistrza Miasta Lubania. Niczym na EURO najpierw odbyły się kwalifikacje grupowe, a następnie wyruszyliśmy „na łowy” w zakamarki, chaszcze, skałki lubańskiej „Kamiennej Góry”, gdzie przed strzałami łuczników umykały dzikie zwierzęta : sarna, dzik,bażant i inne.

Zwierzęta oczywiści były na planszach, a zdobyte punkty pozwoliły wyłonić zdobywcę I miejsca - w tym roku srebrny pierścień pojechał na palcu Ryszarda Zygmunt do Jeleniej Góry!.

Złotych lubanów dla wielu Gości starczyło, a i innych nagród dla uczestników było wiele - aby sławili nasz Gród wszem i wobec, że miasto gościnne i dostane!


KryZab

LAWA 2012 - Turniej Łuczniczy

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w VII Turnieju Łucznictwa Tradycyjnego O Pierścień Burmistrza Lubania, który odbędzie się 

24 czerwca 2012 w godzinach 11:00 - 17:00 w Lubaniu na Kamiennej Górze w „Kraterze Wulkanu”.  

Turniej organizowany jest w ramach obchodów Dni Lubania znanych pod nazwą „LAWA”. 

Sponsorem naszego Turnieju, jest już kolejny raz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. 

W ramach LAWY 2012 odbywać się będzie szereg wspaniałych imprez artystycznych, jak i historycznych. 

 Dodatkowe informacje na stronie http://www.mdk.luban24.pl

Rozpoczęcie turnieju godzina 11:00

 1. Strzelanie dystansowe”

 2. Polowanie”

 3. Gaszenie świecy”

 4. Niespodzianka organizatora

Nagrody:

 1. miejsce - srebrny pierścień ufundowany przez patrona Turnieju Burmistrza Miasta Lubania,

 2. miejsce – kołczan

 3. miejsce - sakwa.

 Nagrodę dodatkową otrzyma najlepsza łuczniczka Turnieju!

Chętni do udziału proszeni są o zapoznanie się z regulaminem i zgłoszenie swojego udziału w Turnieju do dnia 18.06.2012. Zaproszenie jest ważne po otrzymaniu od organizatora potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Zgłoszenia uczestnictwa drogą mailową na adres  azabrocki@o2.pl

Regulamin Turnieju

16  maja 2012 r.

Lekcja historii przy wieży Trynitarskiej

Tym razem Gimnazjum nr 3 w Lubaniu podjęło się odtworzenia jednego z wydarzeń w historii miasta, my im w tym pomagaliśmy. Przedstawiono historię jednego z wielu wydarzeń wojen religijnych w tym rejonie Europy, najazd Husytów na Lubań !

Zniszczenia, śmierć,grabieże i cierpienia mieszkańców, jakie miały miejsce w roku 1427, spalenie kościoła pw. Świętej Trójcy ukazano w sposób bardzo realistyczny z wielkim przejęciem i oddaniem. Ważnym akcentem końcowym inscenizacji było oddanie hołdu poprzednim mieszkańcom Lubania, o których losach przypomina stara wieża Trynitarska.

Dokumentacja fotograficzna z wydarzenia autorstwa Wiesława Schabowskiego. Dziękujemy :-)

24 marca 2012 r.

Przywitanie wiosny w kraterze wulkanu na Kamiennej Górze

Niektórzy szukają na lubańskiej Kamiennej Górze skarbów w sztolniach ukrytych, my podziwiamy widoczne wiosenne uroki tego prastarego miejsca, tak cudownie ukształtowanego przez Naturę. Dno wulkanu wypełnione wodą o ciągle tym samym poziomie, drzewa jeszcze bez liści zachwycają pięknem i siłą swoich konarów i nie zasłaniają bazaltowych kolumn i kominów.

Trochę onieśmieleni śpiewem ptaków, radośnie włączamy się w wiosenny zachwyt !
WEISSWASSER  
- CZYLI   ŁUŻYCKA   BIAŁA   WODA  2011
 

               I tym razem   nasza Łużycka  Drużyna Łucznicza wsparła  Euro -inter- regionalne 
świętowanie rocznicy zjednoczenia Niemiec  w Weisswasser . Piękna  upalna pogoda , jak na
początek października , sprzyjała wspaniałej  zabawie , a wystawa ptaków egzotycznych przenosiła
wszystkich  w równie egzotyczne klimaty i odległe  krainy .INSCENIZACJA  - SZTURM  NA   BASZTĘ  BRACKĄ 

W  LUBANIU

               Dnia 10 września 2011 r. w samo południe   Historia  zrobiła wielki ukłon dla 
współczesnych mieszkańców  Lubania  ukazując  jak to z tym szturmem na basztę Bracką  mogło
być. Było słychać  nawoływanie husyckich  żołnierzy do poddania Miasta – były huki,
strzały, potyczki, szczęk oręża, kamienie spadały z wieży, na niby podpalono wieżę , 
ale dym był prawdziwy  !Relacja zdjęciowa w ujęciu Łukasza Szeremety w  naszej  Galerii                                        .      


JAKUBY  2011 W  ZGORZELCU

Zgorzelec i Goerlitz  26 - 28 .08. 2011r.

           Co tam się działo !  Rycerze na koniach , występy magików ,pajace na szczudłach,  szarże
dziwnych koni , przemarsze wojsk , odgłosy bitwy , rabunki , tańce , gry i wspaniała zabawa  !
ruch i ciągle coś nowego pojawiało się na Bulwarze Greckim w Zgorzelcu ! Aż dech zapierało ze 
zdziwienia i zaskoczenia .

.
 


 
PODRÓŻ DRUŻYNY ŁUCZNICZEJ  ZE ŚREDNIOWIECZA
 DO  OSIEMNASTOWIECZNEJ  ZARĘBY

 

Z  wielką przyjemnością i z zachwytem ujrzeliśmy Zespół Pałacowo - Parkowy  w pobliskiej Zarębie - taki  uroczy zakątek tak blisko Lubania ! Cudowne odkrycie takiej perełki , faktycznie , udana podróż w czasie i w plenerze .

Brawa dla Odkrywców  lokalnych walorów miejscowości !

KryZa

Zdjęcia wykonane przez Łukasza Szeremetę –           w Galerii


ŻYTAWSKA  PARADA  KRÓLEWSKA

Zitau,  10 lipca 2011 r.

     Na styku trzech granic  spotkali się przedstawiciele przygranicznych miast na dorocznym wspólnym świętowaniu . Na  zakończenie  odbyła się Parada  Królewska z udziałem lokalnych  władz  ( nasz pan Burmistrz z Małżonką też tam był ..)  , rolników ,rzemieślników , ludności .
Różne atrakcje były prezentowane na platformach i pojazdach , niektóre nawiązywały do przeszłości lub do regionalnej gospodarki  i  kultury .
I my tam byliśmy – Lubań  reprezentowaliśmy !

KryZa

WYSTAWA   MACHIN   OBLĘŻNICZYCH

I  SPRZĘTU   ŁUCZNICZEGO

W GALERII  ŁUŻYCKIEJ  W LUBANIU  01-11 lipiec 2011 r.

 

       Członkowie  Łużyckiej  Drużyny  Łuczniczej  zapraszają  do obejrzenia  wystawy w  Łużyckim Centrum Rozwoju – w Trecie  Galerii Łużyckiej  w Lubaniu .

 Na wystawie znajdują się machiny oblężnicze ,  sprzęt i stroje   wykonane  własnoręcznie przez członków Drużyny  oraz przy  wydatnej pomocy lokalnych sympatyków , sponsorów ( im wiadomym ).   

       KryZa

Lawa , Lawa  i po Lawie !

     Najważniejszy dla nas VI Turniej Łuczniczy o pierścień Burmistrza  Miasta Lubań został rozstrzygnięty  i pierścień ( ku ogólnemu zaskoczeniu)  został nałożony na palec zwyciężczyni Anett z Niemiec .  Rywalizacja była ciekawa , zadania i wyzwania sprawiały radość przy ich pokonywaniu , tak w obozowisku jak i na polowaniu w zakątkach parku na  lubańskiej Kamiennej Górze . Strzały raz w tarczy, raz  obok , czasem w samym środku celu – wszystko składało się na ogólną liczbę punktów , która była podstawą do nagrodzenia poszczególnych osób w Turnieju .

Drugie miejsce zajął  Ryszard z Jeleniej Góry (Zakon Białej Róży) , a trzecie Krzysztof z naszej Drużyny oraz blisko podium , bo na 4 miejscu w punktacji ogólnej zakwalifikowali się „Nasi” Pan Jerzy i Zbyszek . Inni postanowili ,że  będą  doskonalić swoje umiejętności , aby za rok być tym „naj”.

 

Dziękujemy  gościom, organizatorom ,  sympatykom i sponsorom  wspólnej zabawy .

 KryZa

lawa

Majówka w Kliczkowie

            Od 1 maja  2011 r. rozpoczęliśmy sezon łuczniczy udziałem w inscenizacji legendy  bitwy o zamek w Kliczkowie  . Strzały ( pacyny ) sypały się na komendę równo , nie czyniąc nikomu szkody . Toć tu o zabawę chodzi . Atmosfera sielankowa  sprzyjała wypoczynkowi  odwiedzających teren zamku i podzamcza , nieoczekiwane  spotkania znajomych  wywoływały radość i zdziwienie .I w boju, i na biesiadzie  było przyjacielsko i życzliwie , chociaż czasami miecze ostro zgrzytały swą stalą i tłukły złowieszczo po tarczach ... Zasadnicza  inscenizacja bitwy rozegrała się w poniedziałek 2 maja – wtedy i my  wytoczyliśmy swój atut : onager miotający kule jak prawdziwe . Widowisko było bardzo ładne , ludzi sporo ; kramy,  jak co roku  podkreślały urok i atmosferę tego miejsca .

KryZa

kliczków


                                                              

LAWA 2011 - Turniej Łuczniczy


Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w VI Turnieju Łucznictwa Tradycyjnego O Pierścień Burmistrza Lubania, który odbędzie się

26 czerwca 2011 w godzinach 12:00 - 17:00 w Lubaniu na Kamiennej Górze w „Kraterze Wulkanu”.  

Turniej organizowany jest w ramach obchodów Dni Lubania znanych pod nazwą „LAWA”. Sponsorem naszego Turnieju, jest już kolejny raz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. 

W ramach LAWY 2011 odbywać sie będzie szereg wspaniałych imprez artystycznych jak i historycznych.  Dodatkowe informacje na stronie http://www.mdk.luban24.pl


Rozpoczęcie turnieju godzina 12:00


 1. Strzelanie dystansowe”

 2. Polowanie”

 3. Gaszenie świecy” - po pięć strzałów do „ płonącej świecy”

 4. Niespodzianka organizatora

Nagrody:

 1. miejsce - srebrny pierścień ufundowany przez patrona Turnieju Burmistrza Miasta Lubania oraz łuk,

 2. miejsce – kołczan

 3. miejsce - sakwa.

 Nagrodę dodatkową otrzyma najlepsza łuczniczka Turnieju!

Chętni do udziału proszeni są o zapoznanie się z regulaminem i zgłoszenie swojego udziału w Turnieju.

Regulamin Turnieju

Zgłoszenia uczestnictwa na naszej stronie w zakładce księga gości z dopiskiem turniej i podaniem danych kontaktowych, planowanej daty przybycia, itd.,  drogą mailową na adres  azabrocki@o2.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu  665-951-538  w terminie do dnia 21.06.2011.Majowy Turniej Łuczniczy  w Siedlisku

 

            W piękną majową sobotę 21 dnia maja 2011 roku przedstawiciele naszej Drużyny wybrali się na podbój nowego dla nas , a bardzo starego  zamku na Nowosolskiej Ziemi w Siedlisku .

Miejscowa społeczność postanowiła ożywić trochę ruiny zamku , przybliżyć miejscowym i gościom historię tej miejscowości i jej dawnych losów .

Ogłoszono turniej łuczniczy o puchar zamku - w rywalizacji i trema dawała o sobie znać , i strzały nie zawsze chciały trafić tam , gdzie łucznik przewidział . Rywalizacja była ciekawa , stopień trudności coraz trudniejszy , wyzwania coraz ciekawsze ...... .

Cieszy nas , że mogliśmy tam włączyć  się do spontanicznej zabawy . Do zobaczenia za rok !

KryZa19.04.2011

ZAPRASZAMY NA TRENINGI 

Trening i spodtkania  organizacyjne „letni” odbywa się na strzelnicy między cmentarzem a stadniną.

Zapraszamy wszystkich chętnych w każdy czwartek na godzinę 18:00 .

Strzelnica

16.02.2011   

           Otwarcie Baszty Brackiej

               Dnia 11 lutego 2011 r. braliśmy udział w otwarciu Lubańskiego Centrum Historycznego w pomieszczeniu przylegającym do Baszty Brackiej.

                 Cieszymy się ,że mogliśmy uatrakcyjnić uroczystość otwarcia prezentując stroje jak i uzbrojenie nawiązujące do średniowiecznego klimatu.

Rotmistrz przecina wstęgę

Wstęga przecieta

III JELENIOGÓRSKI   JARMARK   HISTORYCZNY  2010

 

         Niestety, i ten jarmark czym prędzej przeszedł do historii . 

W atmosferze mijającego lata  i nieuchronnie  nadchodzącej jesieni    Pani Jesień  wiła na Rynku w Jeleniej Górze  swe  bukiety i wianki z darów przyrody . 

  Nawet  jeleniogórski jeleń  pod osłoną nocy przemykał do swej łani z wiankiem na rogach .

Rycerstwo bawiło  publiczność różnymi pokazami , grami – wszyscy dzielą się tym co mają i  potrafią .......

FESTYN  Z OKAZJI  XX – LECIA    LUBAŃSKIEGO  SAMORZĄDU

 4 wrzesień 2010

 

 

Przy okazji  świętowania lubańskiego samorządu i współgospodarowania , również i my włączyliśmy się do wspólnej zabawy . Pokazaliśmy jak jeszcze, i także ...., można mile spędzać czas  ze znajomymi , sąsiadami , samorządowcami  np. rozgrywając partie szachów  wikingów . Na środku boiska nasze tajemnicze namioty  wzbudzały zainteresowanie dzieci i dorosłych . Zaprezentowaliśmy obozowe życie i przyjemności : strzelanie z łuku , z machin  oblężniczych , wypiek  obozowego chleba ( podpłomyki ) , działanie małej tkalni czy  układanie  wianków  z polnych kwiatów . Dzień niestety szybko się zakończył , ale za to jak pięknie !

Sztuczne ognie w rytmie muzycznym strzelały pióropuszami barw na niebie przesłaniając blask gwiazd ..... i jeszcze Burmistrzowie Lubania sypnęli złotymi krążkami .........lubanami ............

Jak się bawić , to się bawić w Lu-ba-niu !!!!!


ALTSTADTFEST  IN  GOERLITZ  2010

 

Tym razem , ze względu na  spustoszenia jakie wyrządziła powódź , zgorzeleckie „Jakuby” nie odbyły się .Ale w Goerlitz , mimo przelotnych chmur i deszczu , świętowano tradycyjne Dni Starego Miasta .

W tłumie odwiedzających można było spotkać i naszych przedstawicieli ......szukających śladów Jakuba.

Krysia znalazła szlak św. Jakuba przeobrażając się natychmiast w pielgrzyma podążającego do Santiago de Compostela (do Jakuba pod gwiazdami) a Andrzej znalazł grobowiec Jakuba Boehme – zgorzeleckiego szewca filozofa .

Mariola i Zbych też coś tam nowego wypatrzyli.

Czasem smutki trzeba pogłaskać radosnymi momentami .

Komandoria  Chwarszczany ( koło Kostrzynia) 

Zaprosiła nas na swoje święto w dniach  20-22 sierpnia 2010 r – i tam zaprezentowaliśmy swoją działalność wśród odtwórców historycznych tradycji   Templariuszy . 

Nasi łucznicy w turnieju  łuczniczym  wywalczyli pierwsze i drugie miejsce przywożąc nagrody ufundowane przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki , i wręczone przez Pana Wojewodę .

Machiny również pokazały co potrafią – tym razem  miotały ogniste kule.

 

„WOJNA  I  POKÓJ”

W ODYSEI  HISTORYCZNEJ W KUTNIE  -

I  ZLOT GRUP  REKONSTRUKCYJNYCH

13-15 SIERPNIA 2010 R

 

                  Z wielką ciekawością i zaangażowaniem  uczestniczyliśmy w pierwszym tego typu Zlocie grup rekonstrukcyjnych  prezentujących  różne okresy historii  Ziem Polski , Europy , Azji ...

Zjechały grupy z całej Polski odtwarzające  Celtów , Rzymian, Słowian , Samurajów , Indian , Korpus Artylerii Szwedzkiej - po Powstańców,Policjantów ,Żołnierzy Polskich , Niemieckich z okresu I czy II Wojny Światowej... itd -  aż do obecnych czasów .

Zastosowano bardzo ciekawą taktykę  zapraszając do udziału odtwórców różnych formacji wojskowych , kiedyś czasem sobie wrogich , a dziś w wzajemnej zgodzie i tolerancji – jak na planie filmowym .Wszyscy z przejęciem prezentowali „swój” okres w ubiorze , sprzęcie ,obozowisku czy sposobie działania w danym czasie  . 

                  Łużycka Drużyna Łucznicza z Lubania ,działająca przy Miejskim Domu Kultury w Lubaniu ,  pięknie włączyła się w krąg  historii zakreślony ze środka Polski w okolicy Kutna. Rozbiliśmy nasze charakterystyczne czerwono- czarne namioty  między  wczesnymi Słowianami ( IX-X wiek) a grupą najemników szwedzkich z XVII-XVIII wieku  uzupełniając i wypełniając odcinek średniowiecza . Armaty Szwedów nie zdołały zatrzymać miotanych naszymi machinami  kamieni, kul  , bełtów czy strzał  tak jak i my „po sąsiedzku”  nie mogliśmy zagłuszyć huku  z ich  armat .

Zwiedzający i odwiedzający podkutnowski park w Leszczynku mieli co oglądać .

My  prezentowaliśmy działania poszczególnych machin : balisty, bricoli, kuszy wałowej i onagera, zapraszaliśmy do nauki strzelania z łuku  i sprawdzenia swoich sił w rozegranym turnieju łuczniczym .Tylko u nas można było włączyć się do  samodzielnego formowania podpłomyków , pieczenia i jedzenia ich przy ognisku   .Ten smak przypominał nie jednemu smak dzieciństwa .... oj, łza w oku zakręciła się niekoniecznie od dymu z ogniska ... Atrakcji i niespodzianek  w czasie tego festynu było sporo ,dla każdego !. My , łucznicy i drużyna łucznicza stanęliśmy do rywalizacji w strzelaniu z współczesnej  broni  pneumatycznej – zajęliśmy I miejsce pokonując komandosów , aliantów i inne formacje ( ustawiczne treningi jak widać przenoszą w czasie i takie umiejętności.... )

        Zaskoczeniem dla nas wszystkich była lekcja z historii o przedwojennej  kawalerii kolarskiej  ....

 Mamy chęć i nadzieję przyjechać tutaj ponownie na korepetycje , aby poznać  wiele innych jeszcze  nie poznanych  dziedzin ...... Dziękujemy za zaproszenie  życząc jednocześnie Organizatorom dalszych sukcesów i niegasnącego zapału w pracy

 Krystyna Zabrocka

ŁDŁ – Lubań  17 sierpnia 2010r. 


LAWA 2010 w Lubaniu

przeszła już do historii a wraz z nią TURNIEJ ŁUCZNICZY 2010

o pierścień burmistrza Lubania (jako impreza towarzysząca).

W jeszcze śpiącym

wulkanie na kamiennej Górze w Lubaniu tym razem próbowaliśmy

polować na smoki i smoczki - nawet niektóre udało się

nawlec na strzały >>> :) prawie :) prawie :)

W malowniczym

kraterze wulkanu, wśród bazaltowych skał wraz z grupą

przybyłych bractw rycerskich staraliśmy się pokazać

obozowisko rycerskie, gry, zabawy, potyczki ćwiczebne jak i 

prawdziwą rywalizację w turnieju łuczniczym. Zaciekawieni

widzowie zapraszani byli do spróbowania swoich sił w

napinaniu łuku, uruchomieniu machin oblęzniczych ( rekonstrukcje)

czy walki o dziewojki.

Żonglerka

pacynkami i muzyka oraz dobre jadło i zimne napoje łagodziły

napięte emocje walki i rywalizacji. Białogłowy gniotły

ciasto, każ na swoim kolanku i pikły przy ognisku smaczne

podpłomyki .. i my ... i Wy tam byli ..i nie byli ... i co się 

dało tośmy jedli i pili ... i nie pili ... o pysznych ogórach 

też wspomnę.

Więcej niech opowiedzą

dokumentalne fotki wykonane przez Jadwigę i Łukasza Szeremetę -

w galerii.

                                            Krystyna Zabrocka

02-07-2009

TURNIEJ ŁUCZNICZY TOWARZYSZĄCY „LAWIE 2009”

W ramach obchodów Dni Lubania „Lawa” wśród imprez towarzyszących obchodom święta Miasta, w dniu 27 czerwca 2009 w kraterze chwilowo wygasłego wulkanu na Kamiennej Górze w Lubaniu odbył się kolejny Turniej Łuczniczy „ O pierścień Burmistrza Lubania”

Na zaproszenie odpowiedziały okoliczne bractwa rycerskie i łucznicze, ale wobec niepewnej pogody przybyli ci najbardziej zahartowani i odporni na mgłę i rdzę. Padający przez cały dzień lekki deszczyk i mżawka tylko podkreśliły tajemniczość tego miejsca: krater wulkanu porośnięty bluszczem i starymi drzewami, ze stawem zielonym od rzęsy i z unoszącą się mgiełką, w tym miejscu rozłożono namioty w lubańskich barwach herbowych . Ciepły i przyjazny klimat rycerskiego obozu stworzyli uczestnicy turnieju - miejscowi oraz przybyli z okolicznych borów, lasów, łąk i grodów .

Gościliśmy grupę łuczników z Opola, z Bolesławca, Węglińca, Wrocławia i z Lubania.

Do turnieju przystąpiło 21 łuczników, których dopingowały białogłowy i dzieci .

W obozowisku jadła i napitków było pod dostatkiem. W kociołku pyrkał pyszny gulasz, wabiąc swoim zapachem uczestników oraz obserwatorów zmagań turniejowych. Na ruszcie piekły się mięsa i kiełbasy, tak że w tym lesie nikt nie był głodny, jak wilk .

Rozegrane konkurencje konkursowe, a szczególnie polowanie na zająca, cietrzewia, jelenia czy sarnę miały charakter pokojowy i symboliczny, bo strzelano do plansz, przedstawiających sylwetki zwierząt leśnych . Zwierzątka jak żywe kryły się w gąszczu roślin Kamiennej Góry, trzeba było je tropić między drzewami lub bazaltowymi głazami . Mimo że namalowane zwierzęta czekały na swojego zdobywcę, to trafienie celu niekiedy było bardzo trudne. Sylwetka jelenia doskonale stapiała się z otoczeniem i sprawiała wrażenie, że zaraz czmychnie między skały i tyle go widzieliśmy i strzały też zaszyły się gdzieś w gąszczu.

Grupa rycerstwa z Bolesławca dodatkowo zaprezentowała oprócz pokazu walk rycerskich na miecze również wyroby z ich ziemi, czyli stylizowane naczynia, misy dzbany z kamionki i gliny bolesławieckiej . Dziewczęta swoją naturalną słowiańską urodę podkreślały, bogato wyszywanymi sukniami uzupełnionymi stylowymi ozdobami. Każdy uczestnik zaskakiwał innych swoimi umiejętnościami. Grupa lubańska zaś dodatkowo zaprezentowała własnoręcznie wykonane repliki machin oblężniczych. Mężczyźni okazywali kunszt wykonanych przez siebie zbroi, kolczug, tarcz i strojów ręcznie szytych i ozdabianych .

Oprócz rywalizacji turniejowej była to doskonała okazja spotkania, wymiany doświadczeń i rozwiązań, prezentacji swoich umiejętności i podziwiania innych .

Dla sympatyków historii i przeszłości zaprezentowano niecodzienne widowisko, zachęcano młodzież, dzieci, dorosłych do wypróbowania swoich sił i spotkania z przeszłością w konfrontacji z teraźniejszością .

Turniej zakończono niespodzianką : przygotowano płonące strzały, którymi próbowano zbudzić wulkan . Na szczęście wulkan dalej „MOCNO ŚPI” a wybuchające sztuczne ognie w kształcie stożka wulkanu zbudziły tylko polną myszkę, która wypłoszona hukiem, dymem schroniła się na szczyt namiotu.
Tu bezpieczna i zadowolona pozowała do zdjęć pamiątkowych. A dym ze sztucznego wulkanu był jak prawdziwy, że wypełnił cały krater i dalej stopniowo uniósł się ponad Kamienną Górę. Tym miłym obrazkiem zakończono turniej w 2009 roku .

Ogłoszenie wyników IV Turnieju o Pierścień Burmistrza Lubania

I – miejsce : Ania Płotycia z Wołczyna

II- miejsce : Andrzej Zabrocki z Lubania

III/III miejsce ; bracia Krzysztof i Jacek Płotycia z Wołczyna

IV- miejsce : Jerzy Leśniewski z Lubania

V – miejsce : Darek Pyka z Lubania

Zwycięzcom oraz uczestnikom wręczono dodatkowo nagrody ufundowane przez organizatora Turnieju Miejski Dom Kultury w Lubaniu oraz upominki, książki i foldery przygotowane przez Wydział Rozwoju Miasta Lubania .

Tekst: Krystyna Zabrocka

Fotografie:  Łukasz Szeremeta (galeria)


27-06-2009

Turniej rycerski o miecz Henryka Pobożnego

 ... Stało się to dnia 14 czerwca 2009 r. u podnóża cudownej bazyliki i klasztoru w Legnickim Polu , w cieniu kwitnących i pachnących lip odbywał się turniej rycerski. Przyjechały grupy rycerstwa i drużyn z Wrocławia, Krakowa, Legnicy, Bolkowa, z Zamku Grodziec i Chojnik oraz z Lubania, aby przybliżyć średniowieczny czas - odległy, a przecież tak bliski sercu .

Odbywały się pokazy walk rycerskich, rekonstruowanych machin oblężniczych, broni i sprzętu, rozegrano turniej rycerski o miecz Henryka Pobożnego;
w szranki rywalizacji stanęli też łucznicy w rozgrywanym turnieju łuczniczym . Starodawna muzyka, jak i współczesna porywała tańca, warto było i popatrzeć,
i posłuchać .

Lubań był godnie reprezentowany przez cztery osoby z Łużyckiej Drużyny Łuczniczej. Urządzono stylizowany obóz rycerski - rozstawiono dwa namioty czerwono-czarne, kostki słomy jako siedziska a w nocy jako legowiska, osoby w strojach prostych prawie jak średniowiecznych, a wieczorem płonące żagwie
– wszystko to znakomicie podkreślało wspaniały klimat i atmosferę tego miejsca .

Organizatorzy i gospodarze Legnickiego Pola zadbali o wszystko i o wszystkich. Było ciepło, dostatnio, radośnie. Pokaz sztucznych ogni, gra świateł rozświetliły tą szczególną noc i to miejsce przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi w Legnickim Polu .

Władze miejscowe i organizatorzy tej plenerowej imprezy wspaniale gościli przybyłych uczestników, gości oraz mieszkańców i wszystkim za wszystko stale dziękując .

Zwycięzcom konkursów czy turniejów dodatkowo wręczono dyplomy i nagrody . Dzielnym rycerzom wręczono pamiątkowe miecze Henryka Pobożnego,
a łucznikom łuk, karwasz, strzały .

Za najładniej urządzone obozowisko Łużycka Drużyna Łucznicza z Lubania otrzymała dyplom i nagrodę w postaci stylowego grilla obozowego .

Ponadto Pan Wójt Legnickiego Pola w imieniu swoim i mieszkańców, w podziękowaniu za udział łuczników z Lubania w życiu mieszkańców tej Gminy, wyraził szczególną więź z szerzeniem kultu Pani Ziemi Śląskiej przekazując dla budowanego kościoła św. Jadwigi w Lubaniu rzeźbę świętej Jadwigi wykonaną przez artystę rzeźbiarza z Makowa Podhalańskiego ...

Krystyna Zabrocka

Fotki z wyjazdu znajdują się w galerii.


27-03-2009

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w IV Turnieju Łucznictwa Tradycyjnego O Pierścień Burmistrza Lubania, który odbędzie się 27 czerwca 2009 w godzinach 12:00 - 17:00 w Lubaniu na Kamiennej Górze w „Kraterze Wulkanu”.  

Turniej organizowany jest w ramach obchodów dni Lubania znanych pod nazwą „LAWA”. Sponsorem naszego Turnieju, jest już kolejny raz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. W ramach LAWY 2009 odbywać sie będzie szereg wspaniałych imprez artystycznych jak i historycznych.  Dodatkowe informacje na stronie http://www.mdk.luban24.pl

Część rekreacyjna w godzinach 12:00 – 13:30.

Strzelenie dwóch serii po pięć strzałów do tarczy z odległości 15 m.

Część historyczna w godzinach 13:35 – 17:00.


 1. Strzelanie dystansowe”

 2. Polowanie”

 3. Gaszenie świecy” - po pięć strzałów do „ płonącej świecy”

 4. Niespodzianka organizatora

Nagrody:

Za zdobycie pierwszych trzech miejsc w części rekreacyjnej przewidziane są nagrody rzeczowe i dyplomy.

W części historycznej

 1. miejsce - srebrny pierścień ufundowany przez patrona Turnieju Burmistrza Miasta Lubania oraz łuk i strzały,

 2. miejsce – kołczan i strzały

 3. miejsce - sakwa.

 Nagrodę dodatkową otrzyma najlepsza łuczniczka Turnieju!

Chętni do udziału proszeni są o zapoznanie się z regulaminem i zgłoszenie swojego udziału w Turnieju.

Regulamin Turnieju

Zgłoszenia uczestnictwa na naszej stronie w zakładce księga gościz dopiskiem turniej i podaniem danych kontaktowych, planowanej daty przybycia, itd., lub drogą mailową na adres andrzej@lucznictwo.cba.pl lub azabrocki@o2.pl w terminie do dnia 24.06.2009.

wulkan

30-10-2008

Zakończyła się już III edycja Korespondencyjnego Turnieju Łuczniczego organizowanego przez Bydgoskich Łuczników Tradycyjnych. ( Chwała organizatorom!!!)

Łużycka Drużyna Łucznicza wzięła z powodzeniem udział w zawodach zajmując miejsca w klasyfikacji mężczyzn (w konkurencji brało udział ok. 100 łuczników):

Miejsca:

12  Andrzej Zabrocki - 212 pkt. - Łużycka Drużyna Łucznicza
21  Krzysztof Doliński - 192 pkt. - Łużycka Drużyna Łucznicza
37  Darek Pyka - 143 pkt. - Łużycka Drużyna Łucznicza
37  Jerzy Leśniewski - 143 pkt. - Łużycka Drużyna Łucznicza
42  Karol Sekuła – 129 pkt. - Łużycka Drużyna Łucznicza

Fotki:     http://www.lucznictwo.cba.pl/galeria/index.html

Źródło:   http://bydgoscylucznicy.phorum.pl/viewtopic.php?t=528ŁUŻYCKA DRUŻYNA ŁUCZNICZA z Lubania
OGŁASZA:
III Turniej Łucznictwa Tradycyjnego o Pierścień Burmistrza Miasta Lubania
Termin: 28 (sobota) czerwca 2008 roku godz. 12:00
Miejsce: Wąwóz na "kamiennej górze"
Turniej historyczny, datowanie - średniowiecze.
Nagrody:
Pierścień Burmistrza Miasta Lubania oraz nagrody rzeczowe-średniowieczne;)
Turniej jest imprezą towarzyszącą Dniom Lubania Lawa 2008.
W naszym obozowisku będzie muzyka i klimat średniowieczny, jednak niedaleko w amfiteatrze (na wzniesieniu nad wąwozem "średniowiecznym") będzie impreza i koncerty z programu Lawy 2008. Turniej jest organizowany w bardzo ładnej okolicy - obrzeża miasta Lubania. Wąwóz otoczony z trzech stron skałami wulkanicznymi i drzewami /wzniesieniem z zielonym oczkiem wodnym, z zwartej strony "parkowy", płaski, otwarty - dojście dla ludzi chcących zobaczyć nasz turniej. Nasze małe obozowisko średniowieczne będzie odgrodzone.
Będą namioty historyczne, średniowieczny kociołek i grill, stół, ławy, siedziska. Goście z Ruchu Rycerskiego zaproszeni przez nasza drużynę będą posiadali ubiór i sprzęt historyczny (łuki, strzały, miski, kufle), będą brali udział w turnieju łuczniczym, któremu towarzyszyć będą wystrzały z balisty, hakownicy i armaty, oraz będą piknikować z nami cały dzień
Zapraszamy chętnych do obejrzenia zmagań średniowiecznych łuczników, oraz spróbowania własnych sił w swobodnym strzelaniu z łuku tradycyjnego
26-01-2008

Nasza działalność została dostrzeżona przez media, czego efektem jest artykuł o nas w Ziemi Lubańskiej nr 2 z dnia 22-01-2008r., w wersji elektronicznej można go przeczytać tutaj
Ale żeby nie komplikować sprawy klikaniem po linkach, zamieszczamy tutaj treść tego artykułu :)

Zabawa z łukiem

Proponujemy zamknąć na chwilę oczy i wyobrazić sobie pewne zdarzenie, kiedy słyszymy ostry świst i charakterystyczny dźwięk strzały wbijającej się w pień drzewa, dokładnie w sam środek celu...
Prawdopodobnie ta scena przypomni dla wielu z nas kadr z filmu o przygodach legendarnego Robin Hooda, lecz czy ten cytowany opis możliwy jest tylko w literaturze i filmie? Z pewnością nie.
Od dłuższego już czasu w Lubaniu, pod patronatem Miejskiego Domu Kultury, działa Łużycka Drużyna Łucznicza zrzeszająca fanów tego rzadkiego acz frapującego sportu. Wśród jej członków spotkać można panie i panów w różnych grupach wiekowych. Tym pięknym sportem zajmują się rodzice i ich dzieci, a nawet dziadkowie z wnukami. Intencją założycieli ŁDŁ jest propagowanie łucznictwa wśród wszystkich zainteresowanych.
- Wprawdzie myślą przewodnią jest łucznictwo tradycyjne (historyczne), to miło jest nam spotykać się na torze łuczniczym z szerszym, innym gronem łuczników - mówi Andrzej Zabrocki. - Taki tor usytuowany jest (za przychylnością władz miasta) przy ul.Brzozowej w Lubaniu. Wprawdzie teraz w miesiącach zimowych nie odbywają się tam treningi, ale w zamian można nas spotkać w Miejskim Domu Kultury w sali baletowej, której część zaadoptowaliśmy na tymczasową strzelnicę. Tu w każdy wtorek i czwartek o godz.20.00, a w niedziele o godz.18.00 odbywają się nasze treningi. Zatem pozwolę sobie zaprosić na nasze spotkania wszystkich zainteresowanych zabawą z łukiem fragmentem wiersza o dziejach naszej drużyny:
"Jeśli chcesz cięciwie słówka miłe szeptać
I na linii strzału trawę często deptać
Możesz z nami bywać, daję na to parol
Podpisani niżej Andrzej, Krzyś i Karol."
Dodatkowe informacje o naszej Łużyckiej Drużynie Łuczniczej czytelnicy mogą znaleźć na stronie internetowej www.lucznictwo.cba.pl

18-10-2007

13-14 października A. D. 2007 na zamku w Grodźcu przy pięknej słonecznej jesiennej pogodzie uczestniczyliśmy w Turnieju Rycerskim o Srebrny Pierścień Kasztelana Zamku Grodziec wraz z innymi zaproszonymi grupami rekonstrukcji historycznej: Drużyna Słowiańska Bobrzanie z Bolesławca, Prywatna Chorągiew von Reihl Poczet Rodowy herbu Wieniawa i Chorągiew Księstwa Legnicko-Brzeskiego z Legnicy.

Turniej przebiegał w sielankowo-jesiennej atmosferze, zadowoleni uczestnicy wieczorową porą w sali kominkowej przy suto zastawionym stole biesiadowali, nie odczuwając nawet minusowego porannego przymrozku. Uśmiechnięci opuściliśmy zamek dopiero niedzielnym popołudniem w dłoniach dzierżąc wywalczone nagrody.
W turnieju łuczniczym mieliśmy monopol na pierwsze miejsca :)
I miejsce Krzysztof Doliński
II miejsce Andrzej Zabrocki
III miejsce Łukasz Doliński
IV miejsce Jerzy Jaxa-Rożen

20-06-2007

W dniu 17.06.2007 o godzinie 16:00 odbył się II Turniej Łucznictwa Tradycyjnego O Pierścień Burmistrza Miasta Lubania. Do tegorocznego turnieju stanęło 13 łuczników, którzy zapragnęli sprawdzić swe umiejętności w posługiwaniu się łukiem tradycyjnym.
Zwycięzcą turnieju został Krzysztof Doliński, który to swym celnym okiem zdobył główną nagrodę: srebrny pierścień i puchar ufundowany przez Burmistrza Lubania
II miejsce wywalczył ubiegłoroczny zwycięża Łukasz Doliński
III miejsce po zaciętej walce na nerwy i punkty ustrzelił Andrzej Zabrocki

Dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom za przybycie i sportową rywalizacje oraz zapraszamy za rok :)