Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
   

Herb
Łużycka Drużyna Łucznicza

Grupa Historyczna 

MDK Lubań

„ LUBANIACY  KOCHAJĄ ....”  NIEPODLEGŁOŚĆ  !

 

        Na olbrzymim kotylionie umieszczonym na średniowiecznej  Wieży Brackiej w Lubaniu  napis głosi , że  „Lubaniacy  kochają 11 XI ” . I tak jest , i tak było w przeszłości !

Nasza Drużyna  uczciła to Święto Narodowe  -  94 rocznicę Odzyskania Niepodległości  inscenizując walkę  obronną na  historycznych murach  oraz przemarsz do innych obiektów upamiętniających wydarzenia z przeszłości .

 

Fotografie : Łukasz Szeremeta

1 września 2012 roku – ŻAGAŃ – II  Turniej  Łuczniczy

 
Zadań dużo ,teren rozległy .... trzeba było jakoś się podzielić  rolami . Gdy Robert i Szymon  rywalizowali w gronie łuczników o złoty maszkaron
inni rozgrywali partię polowych szachów rycerskich , albo na przykład  poszli na polowanko .... a może na ryby ?? 
Możliwości spędzenia cz
asu wokół   kompleksu zamkowo parkowego w Żaganiu  jest  bardzo  wiele ,aby o tym się przekonać , trzeba tu  przybyć  ! A więc przybywajcie ...... :)

24 sierpnia 2012 roku  -  JAKUBY -  Zgorzelec i  Görlitz

„Jakuby”  stają się coraz bardziej prestiżową imprezą – coraz więcej ludzi uczestniczy w święcie Starego Miasta po obu brzegach Nysy Łużyckiej  / bo granic już  nie widać ..... / a Most Staromiejski  tylko łączy te polskie i niemieckie imprezy w klimacie średniowiecznym - .. i my tam byliśmy i świętowanie zaczęliśmy – a działo się , oj działo ....... 

.


22 lipca 2012 roku  Löbau -  w miasto partnerskie  Lubania .

              W ramach dnia polskiego i lubańskiego  na terenach wystawowych  kwiatów  w Löbau uczestniczyliśmy w prezentacji  atrakcji z Lubania . Na rozległym skwerze   odbył się  pokaz obozu rycerskiego oraz  działania machin oblężniczych  – wszystko   w otoczeniu  kwiatów , drzew i łąk  . Zwiedzając tereny wystawowe  , sami stanowiliśmy barwne atrakcje - obok występów  młodzieżowych  zespołów muzycznych z MDK Lubań  i zespołu folklorystycznego . Był to wyjątkowo miły , wakacyjny dzień !


CZERWIEC 2012

Ten miesiąc obfitował w liczne imprezy plenerowo rekonstrukcyjne z udziałem naszej Drużyny.


Najpierw weszliśmy w atmosferę osiemnastowiecznej Zaręby. Hukiem armat próbowaliśmy odgonić nadciągające chmury, ale udało się tylko rozbić padające krople deszczu na mżawkę. Za to atmosfera była pogodna, radosna, świąteczna – tylu znakomitych gości przybyło do Zaręby.


Tegoroczne obchody Dni Lubania odbywały się 10 dni i w bardzo urozmaiconej formie ukazując ciekawe miejsca, osobowości, placówki. Dla każdego coś dobrego i odpowiedniego!

My, w Dniu ulicy Brackiej, uczestniczyliśmy w inscenizacji historycznej i opowieści jak to „fałszywy” Waldemar, margrabia Brandenburski chciał Lubań sobie podporządkować (poniósł klęskę) i jak klucze w herbie miasta umieszczono.


Następnie, na zakończenie „Lawy” odbył się nasz tradycyjny Turniej Łuczniczy o pierścień Burmistrza Miasta Lubania. Niczym na EURO najpierw odbyły się kwalifikacje grupowe, a następnie wyruszyliśmy „na łowy” w zakamarki, chaszcze, skałki lubańskiej „Kamiennej Góry”, gdzie przed strzałami łuczników umykały dzikie zwierzęta : sarna, dzik,bażant i inne.

Zwierzęta oczywiści były na planszach, a zdobyte punkty pozwoliły wyłonić zdobywcę I miejsca - w tym roku srebrny pierścień pojechał na palcu Ryszarda Zygmunt do Jeleniej Góry!.

Złotych lubanów dla wielu Gości starczyło, a i innych nagród dla uczestników było wiele - aby sławili nasz Gród wszem i wobec, że miasto gościnne i dostane!


KryZab

LAWA 2012 - Turniej Łuczniczy

Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w VII Turnieju Łucznictwa Tradycyjnego O Pierścień Burmistrza Lubania, który odbędzie się 

24 czerwca 2012 w godzinach 11:00 - 17:00 w Lubaniu na Kamiennej Górze w „Kraterze Wulkanu”.  

Turniej organizowany jest w ramach obchodów Dni Lubania znanych pod nazwą „LAWA”. 

Sponsorem naszego Turnieju, jest już kolejny raz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. 

W ramach LAWY 2012 odbywać się będzie szereg wspaniałych imprez artystycznych, jak i historycznych. 

 Dodatkowe informacje na stronie http://www.mdk.luban24.pl

Rozpoczęcie turnieju godzina 11:00

 1. Strzelanie dystansowe”

 2. Polowanie”

 3. Gaszenie świecy”

 4. Niespodzianka organizatora

Nagrody:

 1. miejsce - srebrny pierścień ufundowany przez patrona Turnieju Burmistrza Miasta Lubania,

 2. miejsce – kołczan

 3. miejsce - sakwa.

 Nagrodę dodatkową otrzyma najlepsza łuczniczka Turnieju!

Chętni do udziału proszeni są o zapoznanie się z regulaminem i zgłoszenie swojego udziału w Turnieju do dnia 18.06.2012. Zaproszenie jest ważne po otrzymaniu od organizatora potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Zgłoszenia uczestnictwa drogą mailową na adres  azabrocki@o2.pl

Regulamin Turnieju

16  maja 2012 r.

Lekcja historii przy wieży Trynitarskiej

Tym razem Gimnazjum nr 3 w Lubaniu podjęło się odtworzenia jednego z wydarzeń w historii miasta, my im w tym pomagaliśmy. Przedstawiono historię jednego z wielu wydarzeń wojen religijnych w tym rejonie Europy, najazd Husytów na Lubań !

Zniszczenia, śmierć,grabieże i cierpienia mieszkańców, jakie miały miejsce w roku 1427, spalenie kościoła pw. Świętej Trójcy ukazano w sposób bardzo realistyczny z wielkim przejęciem i oddaniem. Ważnym akcentem końcowym inscenizacji było oddanie hołdu poprzednim mieszkańcom Lubania, o których losach przypomina stara wieża Trynitarska.

Dokumentacja fotograficzna z wydarzenia autorstwa Wiesława Schabowskiego. Dziękujemy :-)

24 marca 2012 r.

Przywitanie wiosny w kraterze wulkanu na Kamiennej Górze

Niektórzy szukają na lubańskiej Kamiennej Górze skarbów w sztolniach ukrytych, my podziwiamy widoczne wiosenne uroki tego prastarego miejsca, tak cudownie ukształtowanego przez Naturę. Dno wulkanu wypełnione wodą o ciągle tym samym poziomie, drzewa jeszcze bez liści zachwycają pięknem i siłą swoich konarów i nie zasłaniają bazaltowych kolumn i kominów.

Trochę onieśmieleni śpiewem ptaków, radośnie włączamy się w wiosenny zachwyt !
WEISSWASSER  
- CZYLI   ŁUŻYCKA   BIAŁA   WODA  2011
 

               I tym razem   nasza Łużycka  Drużyna Łucznicza wsparła  Euro -inter- regionalne 
świętowanie rocznicy zjednoczenia Niemiec  w Weisswasser . Piękna  upalna pogoda , jak na
początek października , sprzyjała wspaniałej  zabawie , a wystawa ptaków egzotycznych przenosiła
wszystkich  w równie egzotyczne klimaty i odległe  krainy .INSCENIZACJA  - SZTURM  NA   BASZTĘ  BRACKĄ 

W  LUBANIU

               Dnia 10 września 2011 r. w samo południe   Historia  zrobiła wielki ukłon dla 
współczesnych mieszkańców  Lubania  ukazując  jak to z tym szturmem na basztę Bracką  mogło
być. Było słychać  nawoływanie husyckich  żołnierzy do poddania Miasta – były huki,
strzały, potyczki, szczęk oręża, kamienie spadały z wieży, na niby podpalono wieżę , 
ale dym był prawdziwy  !Relacja zdjęciowa w ujęciu Łukasza Szeremety w  naszej  Galerii                                        .      


JAKUBY  2011 W  ZGORZELCU

Zgorzelec i Goerlitz  26 - 28 .08. 2011r.

           Co tam się działo !  Rycerze na koniach , występy magików ,pajace na szczudłach,  szarże
dziwnych koni , przemarsze wojsk , odgłosy bitwy , rabunki , tańce , gry i wspaniała zabawa  !
ruch i ciągle coś nowego pojawiało się na Bulwarze Greckim w Zgorzelcu ! Aż dech zapierało ze 
zdziwienia i zaskoczenia .

.
 


 
PODRÓŻ DRUŻYNY ŁUCZNICZEJ  ZE ŚREDNIOWIECZA
 DO  OSIEMNASTOWIECZNEJ  ZARĘBY

 

Z  wielką przyjemnością i z zachwytem ujrzeliśmy Zespół Pałacowo - Parkowy  w pobliskiej Zarębie - taki  uroczy zakątek tak blisko Lubania ! Cudowne odkrycie takiej perełki , faktycznie , udana podróż w czasie i w plenerze .

Brawa dla Odkrywców  lokalnych walorów miejscowości !

KryZa

Zdjęcia wykonane przez Łukasza Szeremetę –           w Galerii


ŻYTAWSKA  PARADA  KRÓLEWSKA

Zitau,  10 lipca 2011 r.

     Na styku trzech granic  spotkali się przedstawiciele przygranicznych miast na dorocznym wspólnym świętowaniu . Na  zakończenie  odbyła się Parada  Królewska z udziałem lokalnych  władz  ( nasz pan Burmistrz z Małżonką też tam był ..)  , rolników ,rzemieślników , ludności .
Różne atrakcje były prezentowane na platformach i pojazdach , niektóre nawiązywały do przeszłości lub do regionalnej gospodarki  i  kultury .
I my tam byliśmy – Lubań  reprezentowaliśmy !

KryZa

WYSTAWA   MACHIN   OBLĘŻNICZYCH

I  SPRZĘTU   ŁUCZNICZEGO

W GALERII  ŁUŻYCKIEJ  W LUBANIU  01-11 lipiec 2011 r.

 

       Członkowie  Łużyckiej  Drużyny  Łuczniczej  zapraszają  do obejrzenia  wystawy w  Łużyckim Centrum Rozwoju – w Trecie  Galerii Łużyckiej  w Lubaniu .

 Na wystawie znajdują się machiny oblężnicze ,  sprzęt i stroje   wykonane  własnoręcznie przez członków Drużyny  oraz przy  wydatnej pomocy lokalnych sympatyków , sponsorów ( im wiadomym ).   

       KryZa

Lawa , Lawa  i po Lawie !

     Najważniejszy dla nas VI Turniej Łuczniczy o pierścień Burmistrza  Miasta Lubań został rozstrzygnięty  i pierścień ( ku ogólnemu zaskoczeniu)  został nałożony na palec zwyciężczyni Anett z Niemiec .  Rywalizacja była ciekawa , zadania i wyzwania sprawiały radość przy ich pokonywaniu , tak w obozowisku jak i na polowaniu w zakątkach parku na  lubańskiej Kamiennej Górze . Strzały raz w tarczy, raz  obok , czasem w samym środku celu – wszystko składało się na ogólną liczbę punktów , która była podstawą do nagrodzenia poszczególnych osób w Turnieju .

Drugie miejsce zajął  Ryszard z Jeleniej Góry (Zakon Białej Róży) , a trzecie Krzysztof z naszej Drużyny oraz blisko podium , bo na 4 miejscu w punktacji ogólnej zakwalifikowali się „Nasi” Pan Jerzy i Zbyszek . Inni postanowili ,że  będą  doskonalić swoje umiejętności , aby za rok być tym „naj”.

 

Dziękujemy  gościom, organizatorom ,  sympatykom i sponsorom  wspólnej zabawy .

 KryZa

lawa

Majówka w Kliczkowie

            Od 1 maja  2011 r. rozpoczęliśmy sezon łuczniczy udziałem w inscenizacji legendy  bitwy o zamek w Kliczkowie  . Strzały ( pacyny ) sypały się na komendę równo , nie czyniąc nikomu szkody . Toć tu o zabawę chodzi . Atmosfera sielankowa  sprzyjała wypoczynkowi  odwiedzających teren zamku i podzamcza , nieoczekiwane  spotkania znajomych  wywoływały radość i zdziwienie .I w boju, i na biesiadzie  było przyjacielsko i życzliwie , chociaż czasami miecze ostro zgrzytały swą stalą i tłukły złowieszczo po tarczach ... Zasadnicza  inscenizacja bitwy rozegrała się w poniedziałek 2 maja – wtedy i my  wytoczyliśmy swój atut : onager miotający kule jak prawdziwe . Widowisko było bardzo ładne , ludzi sporo ; kramy,  jak co roku  podkreślały urok i atmosferę tego miejsca .

KryZa

kliczków


                                                              

LAWA 2011 - Turniej Łuczniczy


Mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych do udziału w VI Turnieju Łucznictwa Tradycyjnego O Pierścień Burmistrza Lubania, który odbędzie się

26 czerwca 2011 w godzinach 12:00 - 17:00 w Lubaniu na Kamiennej Górze w „Kraterze Wulkanu”.  

Turniej organizowany jest w ramach obchodów Dni Lubania znanych pod nazwą „LAWA”. Sponsorem naszego Turnieju, jest już kolejny raz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. 

W ramach LAWY 2011 odbywać sie będzie szereg wspaniałych imprez artystycznych jak i historycznych.  Dodatkowe informacje na stronie http://www.mdk.luban24.pl


Rozpoczęcie turnieju godzina 12:00


 1. Strzelanie dystansowe”

 2. Polowanie”

 3. Gaszenie świecy” - po pięć strzałów do „ płonącej świecy”

 4. Niespodzianka organizatora

Nagrody:

 1. miejsce - srebrny pierścień ufundowany przez patrona Turnieju Burmistrza Miasta Lubania oraz łuk,

 2. miejsce – kołczan

 3. miejsce - sakwa.

 Nagrodę dodatkową otrzyma najlepsza łuczniczka Turnieju!

Chętni do udziału proszeni są o zapoznanie się z regulaminem i zgłoszenie swojego udziału w Turnieju.

Regulamin Turnieju

Zgłoszenia uczestnictwa na naszej stronie w zakładce księga gości z dopiskiem turniej i podaniem danych kontaktowych, planowanej daty przybycia, itd.,  drogą mailową na adres  azabrocki@o2.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu  665-951-538  w terminie do dnia 21.06.2011.Majowy Turniej Łuczniczy  w Siedlisku

 

            W piękną majową sobotę 21 dnia maja 2011 roku przedstawiciele naszej Drużyny wybrali się na podbój nowego dla nas , a bardzo starego  zamku na Nowosolskiej Ziemi w Siedlisku .

Miejscowa społeczność postanowiła ożywić trochę ruiny zamku , przybliżyć miejscowym i gościom historię tej miejscowości i jej dawnych losów .

Ogłoszono turniej łuczniczy o puchar zamku - w rywalizacji i trema dawała o sobie znać , i strzały nie zawsze chciały trafić tam , gdzie łucznik przewidział . Rywalizacja była ciekawa , stopień trudności coraz trudniejszy , wyzwania coraz ciekawsze ...... .

Cieszy nas , że mogliśmy tam włączyć  się do spontanicznej zabawy . Do zobaczenia za rok !

KryZa19.04.2011

ZAPRASZAMY NA TRENINGI 

Trening i spodtkania  organizacyjne „letni” odbywa się na strzelnicy między cmentarzem a stadniną.

Zapraszamy wszystkich chętnych w każdy czwartek na godzinę 18:00 .

Strzelnica

16.02.2011   

           Otwarcie Baszty Brackiej

               Dnia 11 lutego 2011 r. braliśmy udział w otwarciu Lubańskiego Centrum Historycznego w pomieszczeniu przylegającym do Baszty Brackiej.

                 Cieszymy się ,że mogliśmy uatrakcyjnić uroczystość otwarcia prezentując stroje jak i uzbrojenie nawiązujące do średniowiecznego klimatu.

Rotmistrz przecina wstęgę

Wstęga przecieta